Svi dobro znamo da je tijekom ljeta potrebno nanositi preparate sa zaštitnim faktorom.
Jednako tako koža se može pripremiti i iznutra povečanim unosom zdravih namirnica bogatim betakarotenom koji će pospješiti stvaranje melanina u koži koji nam i daje predivan brončani preplanuli ten.
Kod njege kože ljeti treba obratiti pažnju na par osnovnih stvari. To su već spomenuta zaštita od sunca zaštitnim faktorom ili odjećom, zatim hidratacija kože i higijena kože zbog povećanog rada žlijezda.
Uz klasične preparate sa zaštitnim faktorom za tijelo nemojte zaboraviti na svoje lice, usnice, dekolte i vlasište kojima je ta zaštita čak i potrebnija pošto je koža na tim mjestima tanja i osjetljivija.
Uz klasične preparate za sunčanje možete upotrebljavati prirodne preparate kao što su kokosovo i maslinovo ulje, ali ne zaboravite da ta ulja pospješuju tamnjnje kože, ali ne pružaju dovoljnu zaštitu od sunca pa je tako uz te prirodne preparate potrebno koristiti i klasične preparate sa zaštitnim faktorom.
Kokosovo ulje hidratizira i hrani kožu, ali maslinovo je malo “teže” i može uzrokovati začepljenje pora i pojavu upalnih procesa. Tako da i kod toga treba biti oprezan.
Bitna je i klasična njega i čišćenje kože, pogotovo lica i dekoltea. Treba dodatno hidratizirati kožu – teške masne kreme zamijeniti laganim kremama, gelovima i emulzijama koje će hidratizirati kožu bez da zatvore pore.
Teške podloge zamijeniti laganim bb ili cc kremama. Općenito se preporuča lakši i prozračniji make up – lagani bronzer i highliter, malo maskare i sjaj na usnama.
Također je pogrešno mišljenje da će izostanak pilinga ljeti produžit tamniji ten. Naime, nakon što uklonimo površinske mrtve stanice kože, svaki preparat koji nanesemo na kožu će se bolje apsorbirati u kožu, pa tako i kreme koje pospješuju tamnjnje kože.
Ljeti treba izbjegavati tretmane lica i kože koje ne vole sunce i preagresivni su za to razdoblje. To su AHA voćne kiseline, dermoabrazije i dermaroleri. Ti tretmani mogu uzokovati pojavu depigmentacije i hiperpigmentacije kože.
Kod većih vrućina povećava se i znojenje koje je prirodan proces hlađenja organizma, te je povećana upotreba dezodoransa i antiperspiranta. Dezodoransi djeluju antibakterijski i spriječavaju pojavu neugodnih mirisa dok antiperspiranti zaustavljaju rad žlijezda znojnica i kao takvi se ne preporučuju za čestu upotrebu. Također se preporuča pamučna odjeća i izbjegavanje sintetičkih odjevnih predmeta koji još više zagrijavaju kožu i neugodno se “lijepe” za kožu.
Uz ovih par korisnih savjeta Arimed vam želi dugo i opušteno ljeto bez neugodnih posljedica! 🙂