[:hr]Kada pričamo o konturiranju (sjenčanju) lica, interesantno i važno je znati da dolazi iz kazališnog svijeta. Publika koja sjedi doista daleko od pozornice i izvođača na njoj, bez snažno izraženih kontura ne bi mogla točno spoznati njihova lica, mimiku i karakter jedne uloge.
Zato posvjetljujemo izbočine, a potamnjujemo udubine lica, pratimo prirodnu građu s iznimkom kada želimo promijeniti forme samog lica, npr. napraviti pravilniji nos, promijeniti oblik čeljusti i brade, podići obrve, smanjiti čelo, stanjiti lice itd. Dovoljno je znati da jedno posvijetljene vizualno ističe, a zatamnjenje stvara sjenu koja oblikuje i tako možemo stvoriti dojam visokih jagodica čak i na licu koje nema istaknute vlastite konture.
Konturirano lice kao dio cjelokupne šminke odlično je spojivo i dobrodošlo u fotografiji. Upravo zbog svjetlosti koju traži fotoaparat ta igra svjetla i sjene na modelu ispred kamere dolazi do izražaja u pravom smislu.
Sasvim je druga priča kada pričamo o potrebi za konturiranjem u svakodnevnoj makeup rutini. Sjenčanjem lica možemo pozitivno utjecati na formu, ali ako nismo dovoljno oprezni i pretjerujemo, isto tako možemo izobličiti lice u negativnom smislu. Jedno lice koje ima prirodno izražene konture ne podnosi još i umjetno nanesene. U tom slučaju događa se da sjenčanjem iscrpimo lice koje više nema prirodne i zdrave značajke.
Kada pričamo o večernjem makeup-u, umjereno konturiranje je dobrodošlo upravo zbog nedostatka danje svjetlosti pod kojim preizražene konture često djeluju umjetno i neprirodno, te se nestručnim nanošenjem može postići jedino efekt fleka na licu. Zato preporučam djevojkama da vježbaju konturiranje lica na danjem svjetlu kako bi izbjegli pretjerivanje.
Naučite sve tajne šminkanja i postanite Profesionalni vizažist na edukaciji u Arimed Učilištu! Što se sve uči na edukaciji pogledajte na – www.arimed.eu/edukacije/vizazist-sminker/
[:]